Wycinanie schodów Compass

Wycinanie schodów

.. na różne sposoby

1   Schody z szablonów 1:1
2   Schody DXF
3   Schody CAD/CAM

Z Compass można wycinać schody na kilka sposobów. Po pierwsze Compass zawsze przygotuje "materiałówkę" - dokładnie rozpisany materiał na dane schody, blaty, długości tralek, etc. Compass też potrafi wydrukować papierowe szablony wszystkich elementów schodów w skali 1:1. W standardzie. Compass ma też możliwość eksportu elementów schodów (a także rzutów) do DXF. Najmocniejszą stroną Compass jest CAD/CAM - dostrajany do danej maszyny, który tworzy skomplikowane kody CNC z pałną obróbką elementu (kontury, dłutowania, wiercenia..) "jednym kliknięciem".

Compass szablony 1:1 oraz Compass DXF mamy w standardzie. Compass CAM/CNC to rozszerzenie

Compass szablony 1:1 schodów

1   Compass szablony 1:1

wydruki w skali 1:1 wszystkich elementów schodów

Standardowa możliwość - wydruk wszystkich elementów w skali 1:1. Do wydruku zalecane są plotery, czyli drukarki wielkoformatowe drukujące na papierze szerokości od 60 do 120 cm. Przygotowane tak szablony nakleja się na formatki i wycina po krawędziach. (Compass daje zestawienie przygotowania materiału, w tym jakie formatki drewna będą potrzebne do wycięcia stopnia czy policzka). Drukowanie szablonów znaczaco przyspiesza proces wytwarzania schodów.

Compass szablony 1:1 schodów

2   Compass DXF

produkcja na podstawie plików DXF: bez dodatkowych kosztów, ale bardziej pracochłonnie

Pliki DXF są to nic innego jak szablony w skali 1:1 ale w formie elektronicznej, widocznej na ekranie komputera. Program Compass szybko i łatwo konstruuje schody, tworzy wizualizacje i eksportuje wszystkie elementy do takich, jednowarstwowych plików DXF. Aby przekonwertować ten format na „język” maszyny CNC niestety, ale trzeba mieć przy CNC oprogramowanie czytające DXF i umożliwiające obróbkę wczytanych DXF

dla przykładu - dla widocznego na ekranie np. policzka będzie trzeba ręcznie:

  • przyporządkować odpowiednie narzędzia
  • ustalić prędkości skrawania, kierunek biegu, drogę wejścia i wyjścia z materiału
  • wskazać ewentualne pozostawiane naddatki
  • wskazać ile na raz narzędzie może się zagłębić w materiał (nie każemy przecież przy obróbce konturu obrabiać na raz 5cm gruby materiał!)
  • To samo dotyczy przyporządkowania narzędzi do ew.: czopów, rowków, otworów o różnych średnicach i głębokościach, profilowań w poręczy profilem omega itp. itd.

Jest to metoda odpowiednia przy niewielkiej produkcji, bo czas przygotowania plików DXF i ich konwersji na pliki CNC jest stosunkowo długi. A końcowy efekt będzie uzależniony od wyszkolenia operatora - od którego zależy bardzo wiele szczegółów. Praca z DXF podatna jest na omyłki, a wysoki stopień odpowiedzialności to wysoki koszt szkolenia pracownika

Praca na bazie DXF nie pozwala łatwo wykorzystać piątej osi w maszynie CNC! Zwykle firmy, które wycinają schody z pomocą plików DXF wykorzystują maksymalnie 4 osie swoich pięcioosiowych maszyn. Metoda DXF nie pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału maszyny. Compass Schody CAD posiada w standardzie eksport elementów do jednowarstwowego formatu DXF!

3   Compass CAM/CNC - AUTOMAT

profesjonalny moduł automatycznie generujący zaawansowane kody CNC

W odróżnieniu od pracy na maszynie z pomocą plików DXF, Compass Schody CAD/CAM/CNC jest najefektywniejszym sposobem wykorzystania czasu pracy konstruktora, pracownika przy maszynie i samej maszyny.

Automat Compass

  • wie jakie narzędzia załadowane są w magazynku
  • zna kolejność obróbki materiału posiadanymi narzędziami
  • wie jakie naddatki po jakim narzędziu pozostawić i jakim narzędziem zebrać ww naddatki „na gotowo”
  • przy obróbce otworów połączeniowych np. na śrubę z kieszenią frezem lub wiertłem wykonać w czole elementu otwór na śrubę, a drugim narzędziem z boku elementu wykona kieszeń dla nakrętki ściągającej
  • może wziąć mniejszy frez i linią śrubową rozfrezuje dany otwór na konkretny wymiar
  • wie jak bezpiecznie prowadzić agregat w trakcie wykonywania czopów w stopniach czy profili OMEGA w poręczy
  • Dodaje specjalne ruchy robocze! Narzędzie najpierw specjalnie nafrezowuje wstępnie obrabiany materiał w miejscach w których za chwilę wyjdzie z materiału czym likwiduje ryzyko wyrwania materiału! (Fachowe oko stolarza rozpozna ten ruch na niektórych filmach, które prezentujemy)

Dodatkowo

  • Oszczędza czas: po zdjęciu elementu ze stołu poza lekkimi pracami szlifierskimi element nadaje się bezpośrednio do lakierowania!
  • Wykorzystuje pełny potencjał maszyny CNC (produkcja schodów od momentu skonstruowania po ściągnięcie ze stołu maszyny ostatniego elementu zamyka się w 3-4 godzinach).
  • Bezobsługowo, automatycznie generuje kody CNC. Praktycznie zerowe koszta przeszkolenia nowych pracowników do generowania kodów CNC! Średni czas tworzenia najbardziej zaawansowanych kodów CNC dla 16 stopni, 6 policzków, 3 poręczy (także z profilem OMEGA), 3 słupków wraz z otworami połączeniowymi pod śruby z kieszenią, czopami poręczy, policzków i stopni: ok. 52sek.
  • Likwiduje ryzyko zatoru produkcyjnego (daje możliwość wyprodukowania dużej ilości schodów w ekstremalnie krótkim czasie)
  • Zmniejsza ryzyko błędu pracownika
  • Oszczędza materiał: poprzez automatyczną obsługę lasera, naddatki na wyklejkach pod elementy mogą być nie większe niż 5-10mm z każdej strony.
  • Zwiększa bezpieczeństwo przy usłudze wycinania schodów

Kilka przykładów Compass CAM/CNC na filmach

obejrzyj, a jak wciąż masz pytania, to napisz do nas!
Firma Kami

Wycinanie krzywulca poręczy

Obróbka krzywulca poręczy na stojąco, tzw "oczko". Ten sposob, to możliwość podziału poręczy prostopadle do krawędzi poręczy, co znaczaco ułatwia obrókę oraz łączenie krzywulców w większe konstrukcje.

Firma DrewLux

Konstrukcja - wycinanie elementów

Film pokazujący wycinanie kolejnych elementów schodów na maszynie 5-osiowej.

Robert Topka

Wybór CNC do produkcji schodów

Robert Topka opowiada co jest ważne przy wyborze maszyny do produkcji schodów

Firma Art-Deco-R

Wycinanie krzywulca policzka

Policzek (oraz poręcz) można wyciąć "na leżąco". Standardowy sposób obróbki krzyulca na maszynie 5-osi.

Compass Nesting optymalizacja

5   Compass nesting - optymalizacja

wysoko wydajna AUTOMATYCZNA produkcja elementów z PŁYT
Przyszłość produkcji schodów na większą skalę leży w PŁYTACH oraz AUTOMATYZACJI !

Automat Compass Nesting pozwalający automatycznie obrabiać wiele elementów na raz składa się z:

  • OPTYMALIZACJA 2.0 nowy moduł Compass oparty na algorytmach optymalizujących dostarczanych przez zewnętrzne firmy, OPTYMALIZACJA 2.0 pozwala poukładać na płycie elementy w bardzo wydajny sposób, z minimalnym odpadem. Dla lepszego efelktu można optymalizować elmenty z wielu konstrukcji
  • AUTOMATYCZNE SSAWKI moduł, który pozwoli przyporządkować ssawki pod dany element - maszyna musi wiedzeć, które ssawki obsługują dany elemnet
  • USUWANIE ODPADÓW jeżeli chcemy, żeby maszyna mogła podnieść element do wykonania CAŁKOWITEJ OBRÓBKI WRAZ Z WIERCENIAMI BOCZNYM I PROFILOWANIEM - musimy się pozbyć odpadów. Compass jest w stanie wykonać tę czynność automatycznie [film]
  • AUTOMATYCZNA OBRÓKA w trzech, czterach czy pięciu osiach, tak jak na tradycjnej maszynie .. tyle że na raz obrabianych jest 15 stopni, bez żadnego udziału człowieka
  • MINIWCZEPY opcjonalnie, jeżeli są potrzebne [film]

OPTYMALIZACJA I OBRÓBKA AUTOMATYCZNA CNC na filmach

obejrzyj, a jak wciąż masz pytania, to napisz do nas!
Compass Nesting

Wycinanie wielu elementów w jednym cyklu

Maszyna wyposażona w specjalny stół potrafi podnieść element, żeby wykonać kompletną obróbkę elementu.

Compass Nesting

Wycinanie odpadów

Opcjonalna możliwość zmiany odpadów w trociny (odpady mogą przeszkadzać)

Copyrights © 2020 All Rights Reserved by Compass Polska